Forum www.kresowiak.fora.pl Strona Główna www.kresowiak.fora.pl
Kresowiacy tęsknią za swoją Krainą
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

kobiety w ciąży piją i palą

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.kresowiak.fora.pl Strona Główna -> życie zawodowe i rodzinne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
escukap
Gość






PostWysłany: Sob 9:20, 27 Mar 2010    Temat postu: kobiety w ciąży piją i palą

11% Polek paliło w ciąży, 14% piło alkohol - tak wynika z badań przeprowadzonych przez Główny Inspektorat Sanitarny. Kobiety często nie wiedzą jak tragiczne w skutkach dla płodu może być picie i palenie.

Przedwczesny poród, niska waga urodzeniowa, wady wrodzone - to tylko niektóre efekty picia alkoholu czy palenia tytoniu przez ciężarne kobiety - ostrzegła minister Ewa Kopacz. Mimo to wiele Polek w ciąży nie może sobie odmówić "dymka" i kieliszka. Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektor Sanitarny przedstawili w środę wyniki ogólnopolskiego badania na ten temat.

Wyniki badania wskazują, że kiedykolwiek w życiu paliło 50 proc. kobiet; w ciągu ostatnich dwóch lat paliło 36 proc. z nich, a prawie co piąta (18 proc.) wypaliła w ostatnich dwóch latach blisko 20 paczek papierosów w ciągu jednego miesiąca. Blisko 62 proc. palących rzuciło palenie przed lub na początku ciąży.

Wykształcone mieszkanki miast piją dwukrotnie częściej niż mieszkanki wsi.

Główny Inspektor Sanitarny Andrzej Wojtyła zwraca uwagę, że ciężarne wykształcone mieszkanki miast piją alkohol dwukrotnie częściej niż mieszkanki wsi. Z kolei papierosy w ciąży palą częściej kobiety z wykształceniem podstawowym, z mniejszych miast.

Z badań wynika, że 1 procent kobiet w ciąży przyznaje się do używania narkotyków. Najczęściej stosowane były przetwory konopi (marihuana lub haszysz) oraz amfetamina. Lekarze ostrzegają, że również tabletki przeciwbólowe czy leki uspokajające mogą być niebezpieczne dla płodu.

Tymczasem - jak podkreślają eksperci - skutki picia, palenia czy stosowania środków psychoaktywnych w ciąży mogą być dla dziecka tragiczne w skutkach. 11 proc. palących kobiet lub tych, które w ciąży piły alkohol, rodzi wcześniaki; dzieci palących kobiet dwukrotnie częściej rodzą się z niedowagą (12 proc.); picie alkoholu u 12 proc. kobiet prowadzi do komplikacji w przebiegu ciąży; 20 proc. dzieci pijących kobiet ma nieprawidłową długość ciała; 10 proc. tych dzieci ma niższą punktację w skali Apgar; a 16 proc. wady wrodzone.

- Są to objawy na życzenie kobiety - podkreśla prof. Anna Dobrzańska, krajowy konsultant w dziedzinie pediatrii i dodaje, że każda ilość alkoholu podczas ciąży może mieć negatywny wpływ na rozwijający się płód.

"Walczymy o życie dziecka z zespołem poalkoholowym"

- W tej chwili walczymy o życie dziecka z zespołem poalkoholowym, którego matka także paliła, bo to często idzie w parze. Dziecko ma pełne objawy zespołu ponikotynowego i poalkoholowego z typowym wyglądem buzi. My widzimy te stygmaty: bardzo charakterystyczne usta bez czerwieni wargowej, spłaszczona rynienka podnoskowa. Takie dzieci mają też objawy neurologiczne, bez przerwy krzyczą, są niespokojne, spocone, one potrzebują alkoholu i nikotyny - powiedziała Dobrzańska - Te dzieci wymagają zarówno skomplikowanej aparatury medycznej, jak i podejścia farmakologicznego - dodała.

Najbardziej niebezpieczny jest moment na początku ciąży

Prof. Andrzej Poręba z Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego podkreślał, że jeden z najbardziej niebezpiecznych momentów to sam początek ciąży; często kobieta nie wie jeszcze o swoim stanie, a pali papierosy lub pije alkohol. - A to jest moment, kiedy tworzą się struktury narządów płodu - do ósmego, dziewiątego tygodnia - powiedział - My, jako społeczeństwo, widząc kobietę w ciąży, która pali, która pije alkohol, powinniśmy natychmiast reagować - podkreślił.

Kopacz: Jest mi wstyd, sama palę

Minister zdrowia Ewa Kopacz podkreślała, że dzięki zdiagnozowaniu problemu łatwiej będzie dotrzeć do kobiet i opracowywać programy profilaktyczne. Dodała, że matkom "w sposób czytelny" należy przekazać wiedzę o tym, jak bardzo wpływają swoim zachowaniem na wagę urodzeniową dziecka, na jego system odpornościowy; jak bardzo od nich zależy, czy dziecko będzie niskie czy wysokie, czy będzie częściej chorowało na drogi oddechowe czy też nie.

- Mnie jest wstyd - ja też jestem kobietą palącą, ale do jednego muszę się przyznać - wtedy, kiedy byłam w ciąży i potem, kiedy karmiłam - a długo karmiłam swoje dziecko - nie paliłam - podkreśliła Kopacz.

Badanie zostało przeprowadzone w czerwcu 2009 roku na 382 oddziałach, gdzie przebywały kobiety wraz z noworodkami. W sumie przepytano ok. 3,3 tys. kobiet. Na pytania odpowiadały nie tylko one, ale też opiekujący się nimi lekarze i pielęgniarki.(PAP)
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Matka Polka pijąca
Gość






PostWysłany: Sob 9:21, 27 Mar 2010    Temat postu:

Matka Polka pijąca

Co dziewiąta kobieta w ciąży pali papierosy, co siódma pije alkohol, a co setna sięga po narkotyki.

To wyniki raportu ogłoszonego wczoraj przez Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny "Zachowania zdrowotne kobiet w ciąży". Opracowano go na podstawie 3280 ankiet zebranych w czerwcu ubiegłego roku na oddziałach położniczych w całym kraju. Każdą ankietę wypełniała i matka, i osoba z personelu oddziału. 15 proc. ankietowanych to kobiety z wykształceniem podstawowym lub niższym, 43 proc. - średnim, 42- proc. wyższym.

Wnioski są zatrważające: 14 proc. kobiet przyznało się, że w ciąży piły alkohol, choć 90 proc. z nich wiedziała, że to szkodzi dziecku. Smutny rekord biją ciężarne z województwa śląskiego - do picia alkoholu przyznaje się tu niemal co piąta pytana. Tylko trochę lepiej jest w województwach małopolskim i łódzkim. Najmniej pijących ciężarnych jest na Podkarpaciu (7,8 proc.) i opolskim (8,5 proc.).

11 proc. kobiet w ciąży pali papierosy, choć także w większości wiedzą, że są dla dziecka szkodliwe. 1 proc. kobiet w ciąży używa narkotyków, najczęściej marihuanę, haszysz i amfetaminę. Ponieważ narkotyki nie są społecznie tak akceptowane, autorzy raportu zaznaczają, że narkotyzujących się ciężarnych może być więcej. Niewielki odsetek kobiet w ciąży nie stroni też od środków nasennych.

Skutki: około 8 proc. dzieci w Polsce rodzi się przedwcześnie, ale u kobiet, które palą w ciąży, ten odsetek wynosi 11 proc.; 12 proc. palących kobiet rodzi dzieci z niedowagą (wśród niepalących tylko 5 proc.; kobiety, które rzucały palenie w trakcie ciąży, miały o 50 proc. więcej szans na urodzenie dziecka z normalną wagą); co ósma kobieta pijąca alkohol w trakcie ciąży ma kłopoty z jej utrzymaniem; 11 proc. pijących alkohol rodzi dziecko przed terminem; większość dzieci pijących matek rodzi się mniejsza, a 16 proc. ma jakąś wadę wrodzoną.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość







PostWysłany: Sob 9:22, 27 Mar 2010    Temat postu:

Rozmowa z prof. Anną Dobrzańską

Judyta Watoła: Statystyczna matka Polka nie jest dobra dla swojego dziecka?

Prof. Anna Dobrzańska, krajowy konsultant w dziedzinie pediatrii: Nie jest. Nie mogę pojąć, gdzie się podział ten wzór, dlaczego aż tyle kobiet czyni tak wiele niedobrych rzeczy swoim dzieciom.

Z ankiety wynika, że większość kobiet wie o szkodliwości papierosów, alkoholu i narkotyków.

- I tego nie mogę pojąć. Alkohol szkodzi dziecku w każdej ilości i w każdej postaci. Dla płodu i dla noworodka to czysta trucizna, bo ich organizm nie ma zdolności metabolizowania alkoholu, ona pojawia się dopiero u dorosłych. Picie w ciąży, czy podczas karmienia można by porównać do podawania dziecku łyżeczką trucizny. To samo z paleniem. W trakcie i przez 20 minut po zapaleniu papierosa ilość krwi, a zatem tlenu i substancji odżywczych dostarczanych dziecku jest o jedną trzecią niższa niż normalnie. To tak jakby to maleństwo przez pół godziny podduszać. Czy którakolwiek kochająca matka jest zdolna do podtruwania i podduszania swojego dziecka?

Może to kwestia nałogu, którego ciężarne i karmiące nie potrafią się pozbyć?

- A może kwestia egoizmu? Około 2 proc. ciężarnych jest uzależnionych, ale pije aż co siódma. Pytam, czy to jest aż tak wielkie wyrzeczenie zrezygnować dla swojego kochanego przecież dziecka z kieliszka wina czy szklanki piwa? Skoro świadomość, że szkodzi się dziecku, nie pozwala zerwać z nałogiem, to co w ogóle może w tym pomóc?

Zajmuje się pani leczeniem dzieci takich mam.

- I widzę na co dzień, że złe zachowania w ciąży mogą oznaczać cierpienia dla dziecka i jego rodziców przez całe życie. Część z naszych pacjentów - dzieci z pełnoobjawowym zespołem alkoholowym - nigdy nie będzie zdolna do samodzielnego życia, żyją w swoim świecie. Niektóre dzieci palących będą poważnie upośledzone z powodu niedotlenienia. Będą wciąż na coś chorować i nigdy nie osiągną tej sprawności fizycznej i umysłowej, jaką mogłyby mieć, gdyby ich mamy w czasie ciąży nie piły i nie paliły. ("Gazeta Wyborcza")
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.kresowiak.fora.pl Strona Główna -> życie zawodowe i rodzinne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin