Forum www.kresowiak.fora.pl Strona Główna www.kresowiak.fora.pl
Kresowiacy tęsknią za swoją Krainą
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Apolinary Tarnawski (1851-1943)

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.kresowiak.fora.pl Strona Główna -> drzewa rodowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kresowiak
Administrator



Dołączył: 28 Gru 2007
Posty: 72
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 20:32, 05 Gru 2015    Temat postu: Apolinary Tarnawski (1851-1943)

Apolinary Tarnawski (1851-1943) pochodził z zamożnej rodziny z okolic Przemyśla. Był z wykształcenia lekarzem.


Był najsławniejszym polskim lekarzem naturalistą. Wypracował własną metodę przyrodolecznictwa i w niewielkim miasteczku, Kosowie Huculskim za Kołomyją na Kresach Wschodnich, utworzył sławną lecznicę - naturalistyczny uzdrowiskowy zakład leczniczy.





Był też współzałożycielem Towarzystwa Patriotyczno - Gimnastycznego „Sokół”, potem w Kosowie założycielem Towarzystwa Tkacko - Kilimkarskiego, zainicjował zakładanie sadów morelowych i winnic w jarach Dniestru. W jego zakładzie powstał też w 1911 r. jeden z pierwszych zastępów Związku Harcerstwa Polskiego. Uznaje się go współcześnie również za pioniera polskiej, ale też światowej geriatrii.

Była to postać fascynująca, swego czasu powszechnie znana w elitach intelektualnych Polski. Był zdeklarowanym pozytywistą, wręcz fanatykiem pracy organicznej. Apolinary Tarnawski urodził się w Gnojnicy k. Jaworowa na Podkarpaciu. Ukończył Wydział Medyczny na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Pracował kilka lat w lwowskim szpitalu, także jako lekarz zdrojowy w Żegiestowie i Morsztynie, gdzie narodził się pierwszy pomysł własnego ośrodka leczniczego.

Potem przez kilkanaście lat pracował jako lekarz powiatowy w Galicji w Borszczowie i Jaworowie, gdzie zapadł niespodziewanie na jakąś tajemniczą chorobę, której tamtejsze środowisko lekarskie nie umiało zdiagnozować. Wówczas to udał się do Niemiec, do Wörishofen, do zakładu wodoleczniczego dra Sebastiana Kneippa – bawarskiego księdza, który zasłynął na świecie jako hydroterapeuta.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kresowiak
Administrator



Dołączył: 28 Gru 2007
Posty: 72
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 20:32, 05 Gru 2015    Temat postu:

W 1891 r. po powrocie z udanej kuracji urządził w Kosowie pierwszy, prymitywny jeszcze zakład leczniczy dla kilkunastu pacjentów. Stopniowo, po kolejnym pobycie w zakładzie przyrodoleczniczym dr Lahmana pod Dreznem w 1896 r. i docenieniu w kuracji diety jarskiej, dr Tarnawski na stałe wprowadził ją do swej lecznicy. Już za życia, jego samego i lecznicę w Kosowie otaczała legenda.

Tutaj dosłownie bez leków, często nawet ziołowych, leczył wiele chorób uznawanych wtedy za nieuleczalne przez współczesną mu medycynę konwencjonalną. Dlatego zapewne był przez jednych - podziwiany i chwalony, przez innych - zwalczany i oskarżany o znachorstwo. Tarnawski stosował modne wówczas metody Lahmanna i Kneippa, zaostrzył rygory dietetyczne, podniósł rolę ćwiczeń fizycznych i hartowania, tworząc własny system kuracji naturalnej. Bardzo ważnym elementem kuracji była głodówka oraz dieta jarska. Tarnawski był absolutnym wrogiem mięs i propagował kuchnię jarską, którą w zakładzie prowadziła jego żona.

Według jednej z anegdot jadąc z córką Celiną pociągiem z Kołomyi do Nadwórnej, mieli za sąsiada rumianego jegomościa, który siedząc naprzeciw, zajadał smacznie bułkę z salami. Widząc to, Tarnawski zerwał się z miejsca, wyrwał przerażonemu pasa¬żerowi bułkę z wędliną i wyrzucił przez okno: „Nie wolno się panu zatruwać taką potrawą” – krzyknął - „Celka, wyjmij z torby bułkę z serem i daj temu panu”.

Niestety duchowa część programu w zakładzie w Kosowie obejmowała indoktrynację wkraczającą w sferę światopoglądu i polityki. Zakład opanowany był przez żywioł narodowo-demokratyczny, przez jego liderów - braci Lutosławskich z Drozdowa. Niemniej Kosów przed wojną był bardzo popularną miejscowością wypoczynkową. Rozgłosowi Kosowa sprzyjał fakt, że przyjeżdżali tam ludzie o znanych nazwiskach. Z tego względu w pierwszej połowie XX wieku Kosów stał się drugą, po Zakopanem, galicyjską stolicą polskiej bohemy.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kresowiak
Administrator



Dołączył: 28 Gru 2007
Posty: 72
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 20:33, 05 Gru 2015    Temat postu:

Na letni wypoczynek zjeżdżali tam najwybitniejsi polscy artyści, pisarze, aktorzy, poeci, malarze, rzeźbiarze, profesorowie uniwersyteccy oraz politycy i ludzie z najwyższych sfer życia gospodarczego. We wrześniu 1939 r. rodzina Tarnawskich rozpoczęła wojenną tułaczkę i z armią Andersa znalazła się na Bliskim Wschodzie. Dr Apolinary Tarnawski zmarł w 1943 r. w Jerozolimie mając 92 lata. Został pochowany na stokach Syjonu, w katakumbach franciszkańskich.

Przed śmiercią snuł ambitne plany, a wśród nich pomysł założenia namiastki Kosowa w polskim Adampolu w Turcji. W 1966 r. dr Wit Tarnawski wydał w Londynie książeczkę pt. „Mój ojciec”, w której znaleźć można więcej szczegółów na temat postaci słynnego sztukmistrza, a także plan kosowskiego zakładu.

Wybrana literatura Apolinarego Tarnawskiego: Kosowska kuchnia jarska, Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, Warszawa 1988.

Tekst opracowano na podstawie: Z. Przybylak, Dr Apolinary Tarnowski pionier przyrodolecznictwa i geriatrii, [link widoczny dla zalogowanych] M. Demel, Apolinary Tarnawski, Gazeta Lekarska, [link widoczny dla zalogowanych] S. Nicieja, Moje kresy. Sztukmistrz z Kosowa, [link widoczny dla zalogowanych] - z tej strony pochodzi również zdjęcie.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.kresowiak.fora.pl Strona Główna -> drzewa rodowe Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin